filtr powietrza

Jak często wymieniać filtr powietrza? - Podpowiadamy

Żelazne „serce” samochodu, czyli silnik składa się z wielu skomplikowanych części. Wymagają one żmudnej kontroli i pielęgnacji, a jedną z takich części jest . Ten niewielki, zazwyczaj prostokątny ele czytaj więcej »

fotobudka

Weselne atrakcje

Wybór weselnych atrakcji jest na tyle duży, że nie wiadomo, na co się zdecydować. Dawniej nikt nie miał takich atrakcji i wszystko odbywało się normalnie, ale dzisiaj młode osoby chcą zaskakiwać swoic czytaj więcej »

domowe elektrownie słoneczne

Prąd z baterii słonecznej

Jeśli chcemy mieć darmową energię elektryczną to warto skorzystać z kilku rozwiązań. Jeśli ktoś ma taką możliwość to może na swojej działce postawić wiatrak, ale tutaj zaczynają się problemy. Potrzebu czytaj więcej »

DRUK ulotek ONLINE

Ulotki zamów online

Druk ulotek online to częsta usługa Klienci realizują taki druk dzięki specjalistycznym firmom. Ulotki są drukowane solidnie, dobrze, mają wygląd oraz jakość. Mogą być matowe lub błyszczące, mogą mi czytaj więcej »

Taśmy pakowe Rzeszów

Wytrzymała taśma klejąca

Na rynku znajdziemy wielu producentów taśm do pakowania, które będą nadawały się do naszej firmy. Pakowanie jest bardzo potrzebne zwłaszcza, jeśli wysyłamy klientowi paczkę bezpośrednio na jego adre czytaj więcej »

WYCENa Maszyn I urządzeń

Jak wycenić maszyny i urządzenia?

Wiele osób zastanawia się nad tym w jaki sposób dokonać wyceny maszyn i urządzeń. Szczerze powiedziawszy zupełnie mnie coś takiego nie dziwi. Nie bez przyczyny mamy do czynienia z ludźmi, którzy zajm czytaj więcej »

Odwodnienia Liniowe

Teren budowy

Na terenie budowy będą gwarantowane na pewno najnowsze oferty technologiczne. Doświadczony architekt albo wykonawca w postaci zespołu rzemieślników muszą wiedzieć konkretnie, jakie urządzeń korzystać czytaj więcej »

sprawy spadkowE SZCZECIn

Kilka słów związanych ze sprawami spadkowymi

Dzisiejszy tekst zostanie poświęcony sprawom spadkowym. Uważam, że o sprawach spadkowych należy mówić coraz więcej. W końcu są coraz bardziej popularne. Ta popularność nie bierze się z niczego. Ta p czytaj więcej »

pozycjonowanie

ABC pozycjonowanie dla Ciebie

Wiele osób dzisiaj tworzy własne strony internetowe z myślą o tym, aby taka strona faktycznie mogła zyskać korzyści jak chodź by zwiększoną popularność. Jak się okazuje sprawa często nie jest taka pr czytaj więcej »

napój dLA dzieci

Odpowiedni napój dla dziecka

Chciałbym poruszyć temat dotyczący odpowiedniego napoju dla dziecka. Wydaje mi się, że każdy rodzic wie jaki napój dla dziecka jest odpowiedni. Wydaje mi się, że nie każdy rodzic czyni kroki pozwalaj czytaj więcej »

 

Jak często wymieniać filtr powietrza? - Podpowiadamy

filtr powietrza

Żelazne „serce” samochodu, czyli silnik składa się z wielu skomplikowanych części. Wymagają one żmudnej kontroli i pielęgnacji, a jedną z takich części jest https://superparts.pl/49241-filtry-powietrza filtr powietrza. Ten niewielki, zazwyczaj prostokątny element służy jako najskuteczniejszy filtr wlotu powietrza w samochodzie. Terminowa wymiana filtru powietrza jest warunkiem koniecznym prawidłowej eksploatacji pojazdu.

Po co wymieniać filtr powietrza?

Faktem jest, że atmosfera zawiera miliony mikroskopijnych związków, które mogą spowodować uszkodzenia układu korbowo-tłokowego. Ścianki głowicy cylindrów, wały i inne detale są w rzeczywistości bardzo delikatne. Najprostszym sposobem na utrzymanie porządku we wnętrzu jest wymiana wkładu filtrującego na czas.

Zużyty filtr powietrza może powodować następujące poważne problemy:

Zmniejszenie sprężania w cylindrach silnika spalinowego z powodu wnikania pyłu do strefy spalania i powstawania rys na powierzchni cylindra;

Przedwczesne zużycie zaworu;

Zanieczyszczenie i awaria czujnika masowego przepływu powietrza;

Zablokowanie przepustnicy;

Zmniejszenie momentu obrotowego silnika spalinowego;

Pojawienie się problemów z rozruchem, szczególnie w zimnych porach roku.

Podczas eksploatacji samochodu ważna jest terminowa wymiana filtru, aby poznać główne oznaki jego zanieczyszczenia.

Co się stanie, jeśli będziemy jeździć z brudnym filtrem?

Możliwe jest wystąpienie powstania rys wewnątrz bloku silnika spalinowego, a także pojawienie się mikroskopijnych wiórów. Jeśli wymiana zostanie odsunięta w czasie, może obarczyć nas obowiązkiem remontu silnika ze zmianą wszystkich części eksploatacyjnych włącznie.

Zużycie benzyny i oleju napędowego wraz ze stosowaniem brudnego filtru wzrasta, a utrata mocy, spadki podczas przyspieszania, nierówne i spóźnione reakcje na wciśnięcie pedału przyspieszenia, czy podwyższona temperatura to oznaki, że filtr nadaje się do natychmiastowej wymiany.

Częstotliwość wymiany filtru powietrza

Dokładne odstępy zależą wyłącznie od decyzji producenta. Zwykle przepisuje się terminy od 10 do 30 tysięcy kilometrów. Wiele jednak zależy od typu silnika, czy czynników środowiskowych.

W warunkach ciągłego zanieczyszczenia, ciągłych przestojów w korkach i dużej liczby godzin pracy silnika lepiej nie opóźniać wymiany, ale przeprowadzić ją zgodnie z planowaną konserwacją, a nawet wcześniej. Zaleca się, aby przy dużej eksploatacji samochodu przebieg pomiędzy wymianami filtra skrócić o 7 do 8 tysięcy kilometrów, zwłaszcza latem. Okres letni znany jest z tego, że w jego trakcie występuje największe zanieczyszczenie filtrów różnymi pyłami przenoszonymi w powietrzu.

Lokalizacja filtra powietrza

Zazwyczaj filtr znajduje się w komorze silnika samochodu w łatwo dostępnym miejscu. Część ta należy do grupy „materiałów eksploatacyjnych”, więc jej lokalizacja nie sprawia problemów z samodzielną lub niewykwalifikowaną wymianą.

Konstrukcja, w której umieszcza się filtr powietrza, zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego lub materiałów kompozytowych. W niektórych pojazdach pokrywa filtra może być wykonana z metalu. Zaletą metalowej konstrukcji jest możliwość montażu bezpośrednio nad silnikiem, odciążając tym samym komorę silnika.

dobry filtr powietrza

Jak wymienić filtr powietrza?

W większości pojazdów wymiana filtra nie stanowi problemu. Przed wymianą należy sprawdzić stary filtr pod kątem rodzajów zanieczyszczenia. Jeśli poprzedni filtr ma tłuste plamy, naruszoną strukturę, silne przebarwienia, należy ustalić ich przyczyny, ewentualnie naprawić układy samochodu odpowiadające za dany stan rzecz, a następnie przystąpić do jego wymiany.

Jak wymienić filtr powietrza podczas rutynowej kontroli?:

Wyłącz silnik;

Zdejmij pokrywę obudowy filtra powietrza – w nowoczesnych samochodach można ją przymocować za pomocą wsporników lub śrub, wkrętów samogwintujących, nakrętek;

Wyjmij stary filtr powietrza – sprawdź rodzaj brudu, zatkania, ślady po oleju, uszkodzenia (jeśli występują);

Oczyść miejsce instalacji filtra – w tym przyległe obszary kanałów powietrznych i wlotu. Aby to zrobić, można użyć czystej szmatki nasączonej nieagresywnym rozpuszczalnikiem. Następnie należy poczekać, aż obszar instalacji filtra wyschnie;

Sprawdź integralność osadzenia filtra – zwłaszcza kondycję uszczelek gumowych lub piankowych;

Zainstaluj filtr w wymaganym miejscu – w niektórych przypadkach na konstrukcji mogą znajdować się znaki lub strzałki w celu dokładnej instalacji;

Załóż i zabezpiecz pokrywę – sprawdź, czy nie ma na niej miejsc, z których może wyciec powietrze;

Włącz silnik, wykonaj rozruch próbny – upewnij się, że nie nastąpiła znacząca zmiana prędkości w biegu jałowym silnika. W przeciwnym razie należy ponownie zdemontować pokrywę i sprawdzić poprawność montażu.

Wymiana filtru powietrza

Filtr powietrza należy wymienić zgodnie z zasadami poprawnej eksploatacji pojazdu. Jeśli zlekceważymy powyższe zalecenie, możliwe będzie powstanie drobnych problemów, które następnie mogą przeobrazić się w znaczne kłopoty, wymagające naprawy całego układu silnikowego.