Księgi Jakubowe

Księgi Jakubowe

Literatura piękna polska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 912
Rozmiar 11,1 MB
Data premiery: 2014-10-23
Tytuł: Księgi Jakubowe
Autor: Tokarczuk Olga
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 912
Data premiery: 2014-10-23
Rok wydania: 2014
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 15925350

Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam."księgi jakubowe" to nie tylko powieść o przeszłości. Do rohatyna na podolu przybywają kasztelanowa katarzyna kossakowska i towarzysząca jej poetka elżbieta drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz benedykt chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. To właśnie w połowie xviii wieku, u progu oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części europy. . Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. rok 1752. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — księgi jakubowe imponują literackim rozmachem,  wielością poziomów i możliwych interpretacji. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą  w listach.nieco później, także na podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny żyd - jakub lejbowicz frank. Olga tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Tajemniczy przybysz z odległej smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Księgi Jakubowe Pdf. Księgi Jakubowe Ebook.

Komentarze

Jakub Rachmajda

Jakub Rachmajda

nie jest to najłatwiejsza lektura ale opisy i historia wszystko wynagradzaja :) Nie trzeba się spieszyc z czytaniem. Bo jak się skończy, to co będzie ?

IPHONE_USER

IPHONE_USER

Wspaniale napisana ksiazka. Szkoda ze fikcja miesza sie z prawda.

Tomasz60

Tomasz60

Potrzeba wiele uwagi by przeczytać tą książkę ze zrozumieniem i by przyswoić ogrom wiadomości, które są w niej zawarte. Gorąco polecam, zdecydowanie najlepsza pozycja w repertuarze p. Olgi Tokarczuk.

barbara strzelecka

barbara strzelecka

Brne i brne, tchu juz mi brak, ale walcze...Ksiazka napisana pieknym jezykiem...tylko po co?! Nuda i brakiem pomyslu wieje z kazdej strony. A szkoda, moglo byc ciekawie.

Cris Yansky

Cris Yansky

Księgi Jakubowe, to taka książka, przy której spędzimy sporo czasu. W uprzywilejowanej pozycji będą Ci, którzy przeszli różnej maści szkolenia w "szybkim czytaniu". Na szczęście ja takiego nie przechodziłem, dzięki temu mogłem rozsmakować się w Jakubowych dziejach. Księga to obszerna, nie znalazłem tam jednak ani jednej niepotrzebnie popełnionej stronicy. Moim zdaniem warto się z Księgami zaprzyjaźnić i korzystać pełnym oddechem z literatury popełnionej sprawną ręką Pani Olgi. Zachęcam do przeczytania! Pani Olgo, dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

Zostaw komentarz